Georaznolikost je svuda oko nas, a čini je raznovrsnost stijena, minerala, fosila, reljefnih oblika, podzemnih objekata, sedimenata i tla zajedno s prirodnim procesima koji su ih stvarali kroz geološku prošlost, a stvaraju ih i danas. Kako bi se osvijestila njena važnost UNESCO je 2021. godine proglasio 6. listopada Međunarodnim danom georaznolikosti.
Sedrene barijere i proces sedrenja, kojim one nastaju i rastu, idealni su primjeri georaznolikosti i ovogodišnje teme obilježavanja Međunarodnog dana georaznolikosti: ‘Očuvanje prošlosti – Održavanje budućnosti’.
Kaskadni sustav jezera i slapova izgradile su sedrene barijere, a nastao je prije otprilike 7000 godina. Međutim, proces stvaranja sedre na području Plitvičkih jezera seže još dalje u geološku prošlost. Na višim nadmorskim visina pronađene su fosilne (paleobarijere) sedre čija je starost procijenjena i na 300.000 godina. Paleobarijere ili fosilna sedra nam predstavlja zapis iz prošlosti i govori nam o uvjetima i procesima koji su tada vladali stoga nam je vrlo bitno njeno očuvanje kao i održavanje današnje aktivne (žive) sedre. Sedrene barijere u današnjim vodenim tokovima i dalje su aktivne i svojom biodinamikom neprestano mijenjaju izgled jezera i slapova. Sedra je živa stijena koja raste, a ujedno je i stanište za brojne biljne i životinjske vrste.
Više o obilježavanju Međunarodnog dana georaznolikosti možete saznati na poveznici www.geodiversityday.org.