Šišmiši su jedini sisavci sposobni za aktivan let i aktivni su noću. Šišmiši nisu slijepi – mogu vidjeti očima – ali budući da je vidljivost noću vrlo slaba, kada su aktivni, koriste eholokaciju za navigaciju. U Hrvatskoj je zabilježeno 34 vrste, a u Nacionalnom parku Plitvička jezera čak 23 vrste. Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj su zaštićene.
Istraživanje i praćenje stanja šišmiša u Parku provodi se već dugi niz godina. Hrvatsko biospeleološko društvo provodi “Istraživanje i praćenje šišmiša u speleološkim i površinskim strukturama Nacionalnog parka Plitvička jezera” u suradnji sa Stručnom službom Parka. Šišmiše je najlakše pratiti dok se odmaraju, u špiljama i drugim umjetnim strukturama, danju ili tijekom zimske hibernacije.
Dugoprsti šišmiš (Myotis capaccinii)
Cilj praćenja je utvrditi populacijsko stanje pojedinih vrsta šišmiša u Nacionalnom parku Plitvička jezera, stanje speleoloških i površinskih struktura koje koriste za zimsku hibernaciju, porodiljne kolonije ili jednostavno za odmor tijekom toplijeg dijela godine/dana.
Marina Kipson Nyctalus noctula (foto: Karolina Kipson)
Šišmiši su izvrsni pokazatelji stanja ekosustava u kojem žive, a njihovo praćenje vrijedan je alat za praćenje stanja prirode te utjecaja klimatskih promjena i ljudske aktivnosti.