Izvještaj o održivosti NPPJ

Urednik Održivost

S Green Destinations srebrnom nagradom koju smo ponosno kao Nacionalni park Plitvička jezera primili u jesen 2023. godine, preuzeli smo i obveze u postizanju pojedinačnih kriterija održivosti kako bi poboljšali odnosno unaprijedili svoje održive prakse. Tijekom 2024. godini krenuli smo u određene aktivnosti, a jedna od tih je upravo donošenje Izvještaja o održivosti Nacionalnog parka Plitvička jezera. Prvi ovakav izvještaj do sada zapravo je definiran kao određeno početno stanje koje se najviše po opisanim aktivnostima u okolišnim, društvenim i upravljačkim kriterijima odnosi na provedbu u 2023. godini, a izvještaji koji će doći u narednim godinama bit će uvijek s osvrtom na ostvarivanje kvantitativnih i/ili kvalitativnih pokazatelja pojedinih aktivnosti.

Primarna djelatnost Nacionalnog parka je zaštita, održavanje i promicanje Nacionalnog parka s ciljem zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara što uz daljnje aktivnosti poput praćenja stanja i nadziranja uvjeta i mjera zaštite prirode doprinosi iznimnoj vrijednosti ovog područja. Iz toga razloga, okolišni kriteriji svakako u kontekstu Nacionalnog parka trebaju obuhvatiti i zaštitu prirode, iako prema Green Destinations kriterijima postoji posebno poglavlje Priroda i krajobraz u kojem smo ocijenjeni s najvišom ocjenom i poglavlje Okoliš i klima u kojem su za pojedine kriterije nužna usklađivanja.

Dalje u izvještaju se obrađuju društveni kriteriji kroz posjećivanje, edukativne aktivnosti, lokalne proizvode i sl., ukratko sve ono što predstavlja usmjerenost Nacionalnog parka prema zajednici, kako onoj globalnoj u vidu posjećivanja tako i lokalnoj u vidu stipendiranja, edukacije i interpretacije, lokalnih proizvoda i sportskih aktivnosti.

Upravljački kriteriji obuhvaćaju kratak pregled financijske održivosti i ljudskih potencijala na osnovu podataka za 2023. godinu kao i preporuke za održivo poslovanje što je jedna pozitivna praksa kojom se djelatnici Nacionalnog parka potiču na usvajanje održivosti na svojim radnim mjestima.

Put prema održivosti i održivom razvoju prema Agendi održivog razvoja nije jednostavan te postoji puno podciljeva koje treba ostvariti do 2030. godine kako na svjetskoj razini tako i na nacionalnoj razini, međutim sve one pojedinačne održive prakse i aktivnosti koje se provode u raznim sektorima zasigurno će doprinijeti pozitivnom smjeru i biti poticaj i drugima da se uključe na tom putu.