Dragi gosti,
upravo se nalazite na Donjim jezerima ispred spomen-ploče Milki Katarini Trnini, najvećoj hrvatskoj opernoj umjetnici i jednoj od najvećih svjetski poznatih opernih diva koje su živjele na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.
Rođena je u Vezišću (Općina Križ) 1863. godine, malom mjestu 50-ak km od Zagreba. Njezin je slavni glazbeni put započeo s prvim nastupom u dobi od 16 godina u zagrebačkom Narodnom zemaljskom kazalištu. Glazbeno se obrazovala na Konzervatoriju u Beču, gdje je bila najbolja u klasi bečkog pjevačkog pedagoga Josepha Gänsbachera i najbolja apsolventica odlikovana zlatnom medaljom. Krasila ju je velika prirodna nadarenost, izuzetna marljivost, široka opća kultura i visoka inteligencija.
Pjevala je u opernim kućama u Beču, Leipzigu, Grazu, Bremenu, Kraljevskom dvorskom kazalištu u Münchenu, Bostonu, Albanyju, Philadelphiji, Baltimoreu, Metropolitan operi u New Yorku, Queen’s Hallu u Londonu, Bayreuthu, Cincinnatiju, Chicagu i naravno, Zagrebu. U dobi od 27 godina ju je bavarski princ regent Luitpold imenovao kraljevskom bavarskom komornom pjevačicom. Njezin glas je krasio operna djela slavnih skladatelja poput Wagnera, Verdija, Mozarta, Beethovena, Puccinija, Meyerbeera, Bizeta i Gounoda.
Svaki njezin nastup u Zagrebu, u rodnoj Hrvatskoj, bio je popraćen velikim slavljem. Skandiralo se njezino ime, pisale su joj se pjesme te dodjeljivale povelje i vijenci. Bila je sam vrh tadašnjeg svjetskog opernog svijeta, jedna od najslavnijih i najcjenjenijih umjetnica svojega doba, živuća senzacija, najbolja interpretkinja tragičnih heroina Wagnerovih opera te prvorazredna umjetnica. Godine 1900. godine bila je na vrhuncu svoje karijere i hvaljena kao jedan od prvih soprana svijeta, zbog čega je i danas svijet pamti kao Hrvatskog Slavuja.
Njezina karijera je trajala pune 24 godine, ostvarila je 65 uloga i oko 1200 nastupa. Nakon pjevačke karijere 3 je godine podučavala pjevanje na Newjorškoj glazbenoj akademiji, a potom se vratila u Zagreb gdje je živjela do kraja svog života.
Zabilježenih tragova njene umjetnosti nema jer je u svojoj sklonosti perfekcionizmu dala uništiti sve zapise svoga glasa.
Njezina veza s Plitvičkim jezerima proizlazi iz njezina humanitarnog rada. Prilikom koncerta održanog u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu 1898. godine, sav je prihod darovala Društvu za poljepšanje i uređenje Plitvičkih jezera i okolice koje je te godine jednom od najljepših slapova na Donjim jezerima dalo ime po njoj. Na ovom mjestu ste u neposrednoj blizini Slapova Milke Trnine smještenih između jezera Milanovac i Gavanovac. Jedini su to slapovi na Plitvičkim jezerima imenovani u čast slavne osobe još za njezina života.
Danas je po Milki Trnini nazvana i nagrada Hrvatskog društva glazbenih umjetnika za interpretacijska postignuća na području klasične glazbe, nekoliko škola, ulice u desetak hrvatskih gradova te brojna kulturna i pjevačka društva.
Jedna legenda kaže da je švicarski tvorničar čokolade Carl Russ-Suchard bio veliki obožavatelj Milke Trnine. Putovao je za opernom divom kako bi je slušao po cijelom svijetu, a navodno ga je njegovo oduševljenje Milkom Trninom navelo da svoju Milka čokoladu nazove po njoj.
Inspirirani Trninom, naši slastičari su osmislili dva čokoladna deserta, Cappello i Čoko-simfoniju, koje možete kušati u našim ugostiteljskim objektima.
Želimo Vam ugodan boravak u Nacionalnom parku Plitvička jezera!