Zaštita migracijskih puteva vodozemaca u 2024. godini

Urednik Uncategorized @hr

U 2024. godini djelatnici Nacionalnog parka Plitvička jezera nastavili su proljetno i jesensko praćenje i spašavanje vodozemaca s lokalne prometnice. Sada već druga godina praćenja uključila je 41 dan izlazaka na teren i zabilježenih 453 jedinke vodozemaca u lovnim posudama/tunelima od ukupno 611 jedinki.

Aktivnost je započela postavljanjem privremene ograde na početku proljetnog ciklusa na osam dionica lokalne prometnice od Labudovca do utoka vodotoka Rječica u jezero Kozjak. Na ovih osam dionica postavljene su lovne posude i lovni tuneli kako bi uhvaćene jedinke bile zabilježene, fotografirane te sigurno prenesene preko prometnice. Nakon završetka praćenja ograda, posude i tuneli su uklonjeni, a nanovo su postavljeni na početku jesenskog praćenja u rujnu. Tijekom redovnih izlazaka na teren koji su uključivali tri obilaska u vremenu od 8:00-10:00 sati, 11:00-12:00 sati i 18:00-19:00 sati, pregledana je svaka posuda i lovni tunel te uhvaćene i one jedinke uočene na prometnici, dok su stradale jedinke uklonjene, a svi zabilježeni rezultati dali su detaljan uvid u kretanje i aktivnosti vodozemaca.

Tijekom praćenja zabilježeno je sedam vrsta vodozemaca i jedna vrsta gmaza. Od ukupnog udjela jedinki, najzastupljenija vrsta je pjegavi daždevnjak (Salamandra salamandra) s 50 %, a zatim slijede mali vodenjak (Lissotriton vulgaris) s 28 %, smeđa krastača (Bufo bufo) s 10 %, šumska smeđa žaba (Rana dalmatina) i planinski vodenjak (Ichthyosaura alpestris) s po 4 %, livadna smeđa žaba (Rana temporaria) s 3 % i velika zelena žaba (Rana ridibunda) s 1 %. U lovnim posudama/tunelima ipak je najviše uhvaćenih jedinki malog vodenjaka (170) u odnosu na pjegavog daždevnjaka (162 jedinke).

U obilascima duž prometnice uočena je 41 živa jedinka samo vrste pjegavog daždevnjaka, dok je ukupno stradalih jedinki vodozemaca bilo 116, od kojih su najbrojnije jedinke pjegavog daždevnjaka (S. salamandra) s 98 stradalih jedinki. Uočene su i dvije stradale jedinke gmaza bjelouške (Natrix natrix).

U spolnoj strukturi pjegavog daždevnjaka kojem se i jedino od vodozemaca određivao spol, prevladavale su ženke, kojih je više zabilježeno u proljetnoj migraciji (travnju) u odnosu na jesensku migraciju (rujan) kada je bilo ipak više mužjaka. Uhvaćene su povremeno i juvenilne jedinke pjegavog daždevnjaka i njih je više bilo uočeno tijekom jesenske migracije.

Pojedine dionice prometnice (4 lokacije) istaknule su se kao lokacije većih stradavanja jedinki pjegavog daždevnjaka (nakon 3. dionice gdje nema privremene ograde, nasuprot 6. dionice, nakon 6. dionice bez privremene ograde i u dijelu prometnice u blizini jezera Galovac). Ipak, usporedbom ukupnih podataka stradavanja jedinki, više je jedinki stradalo između dionica s privremenom ogradom nego nasuprot dionica što upućuje na učinkovitost metode postavljanja lovnih posuda/tunela i privremene ograde.

Kao i prethodne godine sve žive odrasle jedinke pjegavog daždevnjaka fotografirane su s leđne i trbušne strane te su fotografije unesene u softver Amphibian and Reptile Wildbook koji je ukazao da su jedinke najčešće jedanput uhvaćene (pretežno ženke), dok su dva i više puta ulovljeni mužjaci.